Haber

Hollanda’dan ‘Uçan Kale’ geldi, İtalya’nın yardım gemisi yolda

Türkiye’de depremzedeler için sahra hastanesi kuracak İtalyan yardım gönüllülerini ve yardım malzemelerini taşıyan İtalyan donanmasına ait San Marco gemisi Türkiye’ye doğru yola çıktı.

Başbakanlık Sivil Savunma Daire Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, İtalya’nın Avrupa Birliği (AB) Sivil Savunma mekanizması içindeki yardımlarının devam ettiği, İtalyan Donanmasına ait San Marco gemisinin geçtiğimiz günlerde Brindisi limanından ayrılarak yola çıktığı bildirildi. Türkiye’ye mi. San Marco gemisinin, yerel makamlara destek amacıyla Piedmont bölgesinden sağlanan dört ağır bakım ünitesi, yardım malzemeleri ve gönüllülerden oluşan bir ekiple bir sahra hastanesini Türkiye’ye götürdüğü belirtildi.

Gemide İtalya’nın Abruzzo ve Puglia bölgelerinden gönderilen tıbbi malzeme olduğu da paylaşıldı.

Şu anda İtalyan Sivil Savunma ve İtalyan İtfaiye Teşkilatından yaklaşık 70 kişi deprem bölgesindeki arama kurtarma çalışmalarına destek veriyor.

ANTALYA’DA AMBULANS UÇAĞI

Hollanda Savunma Bakanlığı da depremzedelere yardım etmek için tıbbi tesislerin bulunduğu ‘uçan bir ambulans’ gönderdi.

Hollanda’nın Ankara Büyükelçiliği’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Hollanda Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne ait “uçan kale” olarak adlandırılan ve ambulans olarak kullanılan C-130 tipi uçak, bugün Antalya Havalimanı’na indi. C-130’un kargo ambarı, uçuş başına maksimum yaklaşık 70 hasta ve yaralıyı barındıracak şekilde dönüştürüldü. Hasta ve yaralılar, tıbbi tahliye operasyonu ile uçakta Hollandalı tıp uzmanları tarafından diğer bölgelerdeki sağlık kuruluşlarına nakledilebiliyor. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu